Jeans jest materiałem popularnym na całym świecie. Używany jest on do produkcji różnego rodzaju odzieży, w tym kurtek, koszul i, przede wszystkim, spodni. Obecną w kulturze pozycję denim nie wypracował sobie jednak z dnia na dzień. Jego historia jest ogromnie ciekawa i o niewielu tekstyliach powiedzieć można, że przeszły taką samą lub nawet podobną drogę. Ale jak to się wszystko zaczęło?

Problem polega na tym, że sama historia pozostaje do dnia dzisiejszego owiana tajemnicą. Niewielu wie, skąd pochodzi ta tkanina, co jest dość dziwne biorąc pod uwagę fakt, że rynek tego materiału do 2021 roku ma przynieść grubo ponad 100 miliardów dolarów w sprzedaży.

Początki

Jak to często bywa w świecie mody, początki sięgają Francji, która uznawana jest za stolicę stylu. Spodnie te zostały zaprojektowane z myślą o długowieczności i wytrzymałości, za co znane są po dzień dzisiejszy. Wtedy nosiły nazwę „serge de Nimes”, z czego druga jej część pozostaje w użyciu do dzisiaj.

Ojciec jeansów

W 1853 w San Francisco mężczyzna o imieniu Levi Strauss postanowił rozwinąć swój rodzinny biznes tekstylny sprzedający tkaninę znaną właśnie jako jeans. Problem polegał jednak na tym, że spodnie te istniały już od dziesiątek lat wśród robotników i trudne mogłoby być stworzenie marki, która popularna będzie wśród całej populacji.

Dobre, bo wytrzymałe

Ze względu na grubą, wytrzymałą i oddychającą tkaninę, jeansy były ulubionymi spodniami osób zajmujących się pracą fizyczną. Widać to doskonale na starych zdjęciach, szczególnie z okresu XIX-wiecznej gorączki złota. Odporność na przedarcia i łatwość napraw w przypadku konieczności załatania sprawiły, że był to idealny wybór, jeśli zależało Ci na długowieczności.

Nie tylko dla robotników

Czytając o historii jeansów możesz nieźle się zdziwić. Jak ubrania do pracy mogły stać się międzynarodowym trendem? Świat jest pełen niespodzianek i jest to zdecydowanie jedna z większych z nich, szczególnie jeśli chodzi o świat mody.

Jak to bywa z większością rzeczy, popularność jeansów rozpoczęła się od Stanów Zjednoczonych. Nie stało się to jednak od razu, gdyż jeszcze do czasów II Wojny Światowej był to dość niszowy produkt. Jeansy były uznawane tylko za wytrzymały ubiór idealny do pracy – i to tyle. Wtedy się zaczęło.

Pamiątka z wakacji

W latach 40’ i 50’ XX wieku mieszkańcy różnych regionów USA wybierali się na wakacje do zachodnich stanów. Zobaczyli tam wiele, co różniło się od ich codziennego życia na przedmieściach. Na uwagę zasługują tu szczególnie kowboje odziani właśnie w denim. Naturalnie więc, jak to bywa w przypadku podróży, ludzie zakupili różnego rodzaju pamiątki. Jedną z nich byłe jeansy, które przywieźli do swoich domów, gdzie nie były one jeszcze wtedy tak popularne.

Gwiazdy na niebie (i na ekranie)

W miarę, jak coraz więcej osób nosiło je w całym kraju, popularność jeansów rosła. Kiedy coraz więcej przeciętnych obywateli je wybierało, spodnie te przykuły też uwagę gwiazd, które również zaczęły je nosić czyniąc je jeszcze bardziej popularnymi.

Następnie, jak to często bywa, moda ta rozprzestrzeniła się na całym świecie docierając ostatecznie również do nas, gdzie trwa w najlepsze do dziś.

Skąd taka popularność

Ktoś może w tym momencie zapytać, dlaczego jeansy są takie popularne? W końcu to spodnie, jak każde inne, a ze względu na to, że kojarzone są z praca fizyczną można by pomyśleć, że ich popularność powinna być mniejsza, jako że ludzie z natury nie lubią być kojarzeni z tego typu zawodami. Powodem jest tu ich uniwersalność.

Jeansy dostępne są w wielu różnych rodzajach. Nogawki mogą być zwężane, poszerzane, długie, krótkie, a do tego dochodzi jeszcze masa kolorów, z których możesz wybrać. Sprawia to, że chyba nie ma na świecie osoby, która nie byłaby w stanie wybrać jeansów dla siebie. Niektóre z nich nawet nie wyglądają jak denim na pierwszy rzut oka!

Dodatkowo, z jeansu produkuje się też inne rodzaje ubioru, które, podobnie jak same spodnie, pasują niemalże do wszystkiego. Ze względu na swoją wytrzymałość jest to więc dobra inwestycja nie tylko ze względu modowego, ale również i finansowego, gdyż jedna para wystarczy Ci na dłużej niż jakikolwiek inny rodzaj spodni, wliczając też sytuacje, gdy produkt, który kupisz wyjdzie z mody – w przypadku jeansów jest to bowiem bardzo mało prawdopodobne.

Jeansy dzisiaj

Ze względu na swoją popularność oraz rozwój społeczeństwa również i w zakresie mody, dzisiaj dostępnych na rynku jest tak wiele rodzajów jeansów, że trudno byłoby je wszystkie zapamiętać, nie mówiąc już o opisaniu każdego z nich.

Jednym z przykładów nowoczesności połączonej ze stylem są joggery. Te spodnie to połączenie dresów z dosłownie każdym innym rodzajem spodni, o jakim możesz tylko pomyśleć. Ściągacze na kostkach i sznurek w pasie zapewniają sportowy wygląd i wygodę, a przez swoją uniwersalność można je połączyć ze wszystkim. Dlatego też dostępne są joggery jeansowe, które są nowoczesnym połączeniem mody współczesnej i stylu, który będzie obecny jeszcze przez przynajmniej kilkanaście lat.

Jeansy pasują do wszystkiego

Kolejną zasługą jeansów jest to, że możesz je nosić z niemalże wszystkim. Oznacza to, że nawet, jeśli nie znasz się na modzie, wciąż możesz przyciągać spojrzenia innych na ulicy, jeśli będziesz mieć na sobie dobry denim. Bez względu na to, czy chcesz połączyć go ze swoją ulubioną koszulką czy też skórzaną kurtką, zawsze będziesz wyglądać świetnie, a znajomi będą pytać Cię o rady dotyczące ubioru.

Kilka słów na koniec

Historia wcale nie musi być nudna! Przykładem może tu być fakt, jak jeansy zyskały popularność do dnia dzisiejszego bijąc kolejne rekordy sprzedażowe. W erze Internetu wybór jest jednak tak duży, że możemy zgubić się w ilości dostępnych opcji. Dlatego też najlepiej jest znaleźć sklep, w którym znajdziesz tylko wysokiej jakości denim, a najlepiej jeszcze, gdyby cena również była przystępna.

Riposte jest miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. W naszym sklepie oferujemy nie tylko ponadczasowe jeansy w różnych wariantach zarówno kolorystycznych, jak i kroju, ale również inne rodzaje spodni. Właśnie dlatego bez względu na to, jaki styl przemawia do Ciebie najbardziej, u nas możesz być pewien, że znajdziesz coś, co nie tylko będzie świetnie na Tobie leżeć, ale także coś, w czym będziesz się równie wspaniale czuł.