Spodnie to element garderoby, który jest niezbędny w szafie każdego mężczyzny. Aby stworzyć świetnie prezentującą się stylizację, kluczowe jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Tabele rozmiarów nic Ci jednak nie mówią, a oznaczenia na metkach przyprawiają o ból głowy? Zakup spodni męskich w odpowiednim rozmiarze bywa nie lada wyzwaniem. Staje się on jeszcze bardziej problematyczny w momencie dokonywania zakupów przez internet. Podpowiemy, jak odnaleźć się w tym gąszczu tajemniczych oznaczeń na metkach i jak je właściwie rozszyfrować. Dzięki temu wpisowi poznasz swój „numer” w rozmiarówce zarówno spodni męskich eleganckich, sportowych, jak i jeans.

Co warto wiedzieć na początek


Podstawowa zasada – nigdy nie sugeruj się rozmiarem spodni, ale wymiarami odpowiadającymi danemu rozmiarowi w przeliczniku danej firmy odzieżowej. W większości przypadków tabele rozmiarów stosowane przez poszczególne marki będą się pokrywać, ale mogą też się różnić w zależności od tego, w jakim państwie wyprodukowano konkretne spodnie. Znane powiedzenie „rozmiar rozmiarowi nierówny” niestety bardzo często się sprawdza.

 

Zapytasz pewnie teraz – ok, to jak zatem sprawdzić, jakiego rozmiaru potrzebuję? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, możesz postąpić w dwojaki sposób:

 

  • zastosować porównanie do już noszonej przez Ciebie odzieży – sugerowana metoda to zmierzenie spodni, w których dobrze się czujesz.
  • pobrać własną miarę – odpowiedni rozmiar dla klasycznych spodni męskich dopasujesz już na podstawie dwóch wymiarów. Zmierz obwód pasa na wysokości talii, a następnie obwód bioder w najszerszym ich miejscu. Zdarza się, że tabele rozmiarów spodni wybranej marki uwzględniają jeszcze dodatkowe wymiary i może przydać Ci się także znajomość wzrostu czy obwodu uda.

 

Jeśli masz już owe wymiary, musisz odnaleźć odpowiednie wartości w tabeli rozmiarów wybranego modelu spodni i dopasować swój rozmiar. Za dopuszczalne różnice w wartościach przyjmuje się 1-2 cm.

 

Jak to jest z tymi rozmiarówkami ...

 

Wszystko byłoby duże prostsze, gdyby istniał jakiś jeden uniwersalny sposób podawania rozmiaru spodni męskich, ale niestety nie ma tak dobrze, bo jest ich wiele. Najbardziej intuicyjny jest chyba nasz system literowy, zaczynający się najczęściej od XS a kończący na XXXL (lub nawet 4XL). Stosuje się go jednak najczęściej tylko do spodni w stylu sportowym i w kolekcjach eleganckich spodni męskich próżno go szukać. System ten cechuje się też niestety zawodnością ze względu na wcześniej wspomniane różnice w rozumieniu tego, co w poszczególnych krajach oznacza rozmiar M czy XL.

 

Alternatywą jest numeryczny zapis rozmiaru. W przypadku spodni męskich wykorzystuje się oznaczenia od 42 do 58. Rozmiar spodni wynika tu głównie z dwóch podstawowych wymiarów: obwodu bioder oraz talii. Bazując na tych wartościach, dobierana jest odpowiednia długość nogawki. I tak przykładowo - jeśli w biodrach masz 112 centymetrów, a w talii 96 centymetrów, musisz wybrać spodnie w rozmiarze 56.

 

 

Rozmiar

42

44

46

48

50

52

54

56

58

Obwód bioder (cm)

88

90

92

96

100

104

108

112

118

Obwód talii

68

70

72

77

80

86

91

96

101

Rozmiar jeansów

28

29

30/31

32

33/34

36

38

40

42

 

 

Uwaga na rozmiary jeansów!

 

Rozmiarówka spodni męskich jeans różni się od rozmiarówki spodni garniturowych, joggerów czy chinosów. W tym wypadku rozmiar najmniejszy to 28, a największy to 42, choć skala ta może się różnić w zależności od firmy.

 

Jeśli właśnie polujesz na jeansy, warto zapoznać się też z dwiema tajemniczo wyglądającymi literami „L” i „W”. Litera „W” to z angielskiego „width” i dotyczy obwodu w pasie. Natomiast „L” pochodzi od słowa „lenght” i kryje się za nią długość nogawki spodni. Powinieneś również wiedzieć, że rozmiary na metkach umieszczane są w calach, a zatem, aby uzyskać wynik w centymetrach, należy pomnożyć je przez 2,54. Przykładowo, jeśli na metce jest oznaczenie W34/L32, to znaczy to dokładnie tyle, że spodnie mają obwód w pasie około 86 cm i długość nogawki 81 cm.

 

Jeszcze jedna ważna rada dotycząca zakupu spodni jeansowych – pamiętaj, że zawierają one domieszkę elastanu, stretchu lub też innego materiału, który odpowiada za ich rozciagliwość. Błędem jest zatem wybór spodni zbyt luźnych, zwłaszcza w pasie.

 

 

Nie tylko rozmiar jest ważny

 

Przy wyborze spodni pamiętaj, że nie tylko rozmiar ma znaczenie. Zupełnie inaczej układają się bowiem spodnie przykładowo o kroju regular, slim czy skinny. Każdy z tych fasonów przeznaczony jest bowiem na odmienną sylwetkę i choćby nawet rozmiary były podobne, to takie spodnie niekoniecznie na każdego będą pasować. Jedni preferują też spodnie męskie bojówki, a inni z kolei chinosy. Zastanów się zatem dobrze, jaki efekt chciałbyś osiągnąć i jaki fason będzie odpowiedni do Twojej budowy ciała. Pomóc może Ci w tym tabela przedstawiona poniżej.

 

 

Prawidłowa długość nogawek

 

Decydując się na odpowiedni rozmiar i fason spodni, zwróc uwagę na długość nogawek. Najprostsza zasada głosi, że nogawka męskich spodni powinna być prosta z tyłu, a z przodu z kolei ma tworzyć jedną niezbyt dużą fałdę. Nogawka, która sięga obcasa buta i zbyt duże fałdy to dość często popełniany błąd, który sprawia, że nogi wyglądają szeroko i masywnie. Pamiętaj, że im nogawka spodni jest węższa, tym może być ona krótsza. Możesz też bez obaw podwijać nogawki. Taki zabieg wygląda bardzo dobrze w przypadku wąskich spodni jeansowych i butów z wysoką cholewką.

 

Tabela rozmiarów spodni męskich Riposte

 

Liczba tych wszystkich rozmiarówek może przytłaczać, ale tak naprawdę przestaje być kłopotliwa, gdy poznasz swoje dokładne wymiary. Wystarczy dopasować odpowiednie wartości do tabeli znajdującej się na stronie naszego sklepu i możesz być pewien, że wybrane spodnie będą na Ciebie idealnie pasować. Aby ułatwić Ci zadanie, prezentujemy też grafikę, na której zobrazowaliśmy skąd dokładnie pobierać poszczególne miary. To naprawdę nic trudnego!

 

Tabela rozmiarów spodnie męskie Riposte:Jeśli do tej pory uważałeś, że zakup spodni bez ich przymierzania jest ryzykownym posunięciem, to mamy nadzieję, że ten nasz krótki poradnik rozjaśnił nieco sprawę i przekonał  Cię do zakupów online. Jedyne, co musisz zrobić to umiejętnie posługiwać się centymetrem krawieckim i dokładnie czytać tabele rozmiarów spodni. Przekonasz się sam, że precyzyjne dobranie rozmiaru, bez niepotrzebnej straty czasu w kolejce do przymierzalni, jest możliwe. Teraz bez problemu znajdziesz spodnie, o których będziesz mógł powiedzieć, że są jak „szyte na miarę”!