Długość nogawek to chyba jeden z najczęściej podejmowanych tematów we wszystkich poradnikach o męskiej modzie. Dlaczego zatem znowu go dziś poruszamy? Funkcjonują bowiem wciąż pewne stereotypy, które powodują wiele nieporozumień. Należy je koniecznie obalić i podkreślić, że kwestia długości spodni jest absolutnie kluczowa przy doborze odpowiednich spodni. Dziwne falbany w okolicy kostek nie wyglądają bowiem estetycznie, a skarpety w roli głównej zabijają wszelkie oznaki dobrego stylu. Jak zatem jest z tą długością spodni i jaka jest najlepsza? Niestety, ale odpowiedź raczej Cię nie ucieszy – to wszystko zależy. Zapraszamy do lektury – postaramy się rzucić nieco światła na ten niezwykle złożony, męski problem.


Właściwa długość nogawek spodni męskich – wzorce i antywzorce

 Zanim zagłębimy się w szczegółową analizę zasad dotyczących odpowiedniej długości męskich spodni, poradzimy Ci, skąd możesz czerpać fachową wiedzę o męskiej modzie, a które źródła musisz omijać szerokim łukiem.

Najważniejsza zasada – stylizacjom gwiazd ekranu możesz przyglądać się w ramach ... przestrogi. Podejrzewam, że nie skłamiemy, jeśli stwierdzimy, że 99% celebrytów, aktorów czy najróżniejszej maści artystów ubiera się po prostu źle. Żona czy dziewczyna (nie ujmując nic gustom naszych pań) to niestety też nie zawsze dobry doradca. Sprzedawcy w sklepie? Owszem, wielu z nich zna się na modzie, ale nie ukrywajmy, że większości z nich zależy zwyczajnie na sprzedaży, a nie na tym, żebyś dobrze wyglądał.

Gdzie zatem szukać pomocy? Warto przeglądać strony internetowe renomowanych firm specjalizujących się w męskiej modzie, takich jak np. Próchnik czy Vistula. Możesz też być jak Bond. James Bond. Tak, dokładnie – to doskonały wzór do naśladowania, prawdziwa ikona w świecie męskiej mody.

 

Stereotypy dotyczące długości nogawek

 Istnieją w sumie takie dwa podstawowe stereotypy, które pewnie większości z Was obiły się gdzieś tam o uszy, a mianowicie:

  • nogawka spodni powinna sięgać z tyłu mniej więcej do połowy obcasa buta;
  • z przodu zaś nogawka spodni powinna tworzyć nad butem jedno niewielkie zagięcie.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zasady te powstały wiele lat temu, gdy dominowały spodnie o zdecydowanie szerszych fasonach (szerokość nogawki 23-25 cm). Moda się jednak znacznie zmieniła i współcześni mężczyźni noszą spodnie o dużo bardziej dopasowanym kroju, co powoduje, że reguły te przestają być aktualne. Nogawka o szerokości przykładowo 18 cm nie sięga do obcasa buta, a poza tym przy węższych nogawkach nie będą tworzyły się pojedyncze, estetyczne fałdy z przodu, a drobne pofałdowania i zmarszczenia na całym obwodzie, co zdecydowanie dobrze nie wygląda. Jeszcze gorzej prezentuje się to w przypadku spodni, które mają nogawki o szerokości 15-17 cm.

Jak zatem należy wybierać długość współczesnych modeli spodni? Niezależnie od tego, czy kupujesz spodnie garniturowe, jeansy czy chinosy, zwróć uwagę, aby nogawka opierała się o cholewkę buta, nie tworząc przy tym żadnych zagięć i fałd. Taka długość to gwarancja schludnego, eleganckiego i szczupłego wyglądu. Długości spodni powinni pilnować przede wszystkim niscy i korpulentni panowie, ponieważ nic tak bardzo nie skraca nóg oraz nie dodaje sylwetce objętości jak zbyt długie spodnie.

 

Zależność między szerokością spodni a długością nogawek

Należy pamiętać o tym, że długość spodni nie powinna nigdy być rozpatrywana w oderwaniu od szerokości nogawek. Generalnie te dwie cechy są ze sobą ściśle związane i zasada jest taka, że im węższe nogawki – tym krótsze spodnie.

W męskiej modzie wyróżnia się zasadniczo trzy podstawowe typy szerokości nogawek, które są charakterystyczne dla mężczyzn z różnych stron świata:

  1. Typ włoski

Włosi to bez dwóch zdań miłośnicy dość wąskich nogawek (18-19 cm). Panowie z tego kraju uwielbiają eksponować eleganckie obuwie czy wzorzyste, kolorowe skarpety. Właściwa długość dla takiej wąskiej nogawki jest wtedy, gdy dolna krawędź spodni w zasadzie tylko dotyka krawędzi cholewki buta.

  1. Typ amerykański

Amerykanie uważają z kolei, że spodnie muszą sięgać do obcasa i przykrywać wiązanie buta. Jest to jak najbardziej poprawna zasada, ale tylko w odniesieniu do spodni z nogawkami o szerokości 24-26 cm, które preferują panowie w USA. Taka długość umożliwia swobodne poruszanie i zapobiega efektowi spodni obijających się o kostki i powiewających jak flaga.

  1. Typ europejski (uniwersalny)

Ten typ stanowi swoisty kompromis pomiędzy nogawkami w stylu amerykańskim i włoskim. Odnosi się do spodni posiadających nogawki o średniej szerokości (20-22 cm), które są charakterystyczne dla większości europejskich marek. Wybierając tego typu spodnie, przyjmuje się, że nogawka powinna sięgać mniej więcej do połowy cholewki, zaś z przodu opierać się na bucie, tworząc jedno niewielkie załamanie.

Zwróć więc uwagę, że tak jak już zaznaczyliśmy wcześniej, najszersza nogawka jest najdłuższa, a najwęższa jest najkrótsza. W żadnym z wyżej wymienionych przykładów nogawka nie sięga obcasa, a co dopiero "połowy obcasa".

Najprostsza zasada, która tyczy się właściwie każdego typu spodni i to bez względu na szerokość nogawek brzmi tak, że w pozycji stojącej tylna krawędź spodni jest gładka, bez żadnego załamania, zaś na przedniej krawędzi może utworzyć się maksymalnie jedno małe załamanie.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, prawidłowa długość spodnie nie będzie już dla Ciebie żadnym problemem! Warto przyswoić sobie te parę reguł dotyczących właściwej długości nogawek, aby nie popełnić modowego faux-pas i wyglądać z klasą!