Podwijanie nogawek to ostatnio bardzo modny trend w męskiej modzie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że zabieg ten ma nawet swoją nazwę, a mianowicie jest to tzw. pinroll. Co warto wiedzieć o tym sposobie noszenia spodni? Jak prawidłowo podwinąć nogawkę? Kiedy można zastosować pinroll i co nam daje? W naszym dzisiejszym artykule tłumaczymy fenomen tej modowej „innowacji”.

 

 

Pinroll – jak to się wszystko zaczęło?

Geneza tego modowego trendu jest niejasna. Wskazywane są dość różne źródła, ale najczęściej pada stwierdzenie, że wszystko rozpoczęte zostało przez przedstawicieli subkultury reggae. Nosili oni długie, dość szerokie spodnie i w trosce o to, aby zbyt szybko ich nie zniszczyć, zaczęli je zwyczajnie podwijać. Prawdziwa popularność tego trendu przypada jednak na ostatnią dekadę XX wieku, kiedy to londyńska młodzież przeżywająca fascynację modą streetwearową, chciała w ten sposób wyeksponować swoje markowe obuwie. Dzisiaj pinroll stosują nie tylko kolekcjonerzy butów (tzw. sneakerheadzi), ale wszyscy entuzjaści męskiej mody casualowej.

 

Pinroll w praktyce – jak prawidłowo to zrobić?

Śmieszne pytanie, bo przecież każdy wie jak. Bierzesz nogawkę, podwijasz i cała filozofia. Jednak okazuje się, że prawidłowe wykonanie podwinięcia nie jest takie proste, jakby mogło się wydawać. Największe problemy pojawiają się w przypadku spodni o prostych i lekko rozszerzanych nogawkach.  Wystarczy jednak zastosować się do kilku zasad, aby uzyskać właściwy efekt. Zacznij od podciągnięcia nogawki do góry tak, aby odsłonić kostkę. Następnie złap od wewnątrz za końcówkę, robiąc zakładkę. Przytrzymując ją przez cały czas palcem, podwiń nogawkę mniej więcej na szerokość 2,5 cm. Powtórz podwinięcie drugi raz, wciąż bez puszczania zakładki. I voilà! Masz już pinroll!

 

Zwróć jeszcze uwagę, aby obie nogawki były podwinięte równomiernie. Pamiętaj też, że nie ma potrzeby, aby zawijać je więcej niż dwa razy. Więcej zakładek może spowodować, że spodnie będą się marszczyć. Poza tym mocno zrolowane spodnie spowodują optyczne pogrubienie Twoich kostek. Dwukrotne podwinięcie spokojnie zagwarantuje trwałość pinrolla.

 

Dlaczego warto podwijać nogawki?

Zwolennicy tego trendu wymieniają kilka podstawowych powodów, a mianowicie:

  • Wygląda to po prostu ładnie!

Wielu panów uważa, że spodnie z podwiniętymi nogawkami wyglądają znacznie ciekawiej. Pinroll nadaje też całej stylizacji lekkości i takiego casualowego, młodzieżowego charakteru.

  • Ochrona przed zniszczeniem czy zamoczeniem

Podwinięcie nogawek zapobiega ich strzępieniu się i pozwala też uniknąć zamoczenia, czy przybrudzenia spodni w deszczowy dzień.

  • Doskonały sposób na wyeksponowanie butów

Zwyczajowo nogawka sięga za kostkę i przysłania but. Gdy jednak chcesz zaprezentować światu swoje piękne obuwie, pinroll Ci to umożliwia.

  • Przewiewność i wygoda

Powietrze w przyjemny sposób opływa odsłonięte kostki, co przydaje się zwłaszcza przy wyższych temperaturach i ułatwia noszenie wówczas długich spodni. Ponadto, chodzenie w takich spodniach z podwiniętymi nogawkami jest naprawdę bardzo komfortowe.

 

Jakie spodnie nadają się do podwijania?

Warto zdawać sobie jednak sprawę z faktu, że podwinięte nogawki nie będą pasowały do każdego fasonu spodni. Modele, w których najłatwiej wykonać pinroll to męskie jeansy i chinosy, szczególnie te lniane i bawełniane polecane na lato. Im bardziej elastyczny materiał i obcisły krój spodni, tym prościej je podwinąć. Oczywiście bardzo mocno dopasowanych rurek może nie dać się podgiąć dwa razy.

 

W przypadku bojówek i innych szerszych spodni zalecamy, aby nogawka była luźno puszczona. Zdecydowanie nie podwijamy też eleganckich spodni, np. od garnituru, gdyż będzie to wyglądać zwyczajnie komicznie.

 

Kiedy można podwijać nogawki?

Wiesz już, co to jest ten cały pinroll, jak go wykonać, jakie ma zalety i w których spodniach można go zrobić. Skupmy się teraz na dość istotnej kwestii dotyczącej tego, czy każdy może sobie pozwolić na podwijanie nogawek i w jakich sytuacjach można ten zabieg zastosować.

Podwinięte nogawki nie są wskazane w przypadku niskich mężczyzn, gdyż skróci to optycznie nogi, zaburzając tym samym proporcje całej sylwetki. Nad tym zabiegiem powinni się zastanowić zwłaszcza ci panowie, u których niskiemu wzrostowi towarzyszy jeszcze dodatkowo znaczna tusza.

W jakich okolicznościach taka „stylówka” wygląda dobrze? Podwinięte spodnie to niekoniecznie najlepszy wybór na spotkanie biznesowe, wesele czy inne oficjalne wyjście. Pinroll zdecydowanie nie sprawdzi się w takich sytuacjach w zestawieniu z elegancką marynarką. Podwinięte nogawki sprawdzą się z kolei doskonale w nieformalnych, przede wszystkim letnich stylizacjach casualowych. Możesz spokojnie wybrać się tak na spotkanie z przyjaciółmi, do kina, baru, czy na zwykły spacer. Pinroll to też świetne uzupełnienie stylizacji marynarskich i takich, które nawiązują do charakterystycznego stylu lat 70. I jeszcze jedno – wcale nie musisz być młody, aby pozwolić sobie na taką zabawę modą. Dojrzałym panom pinroll też jak najbardziej przystoi!

 

Uwaga: przy podwiniętych nogawkach powinieneś unikać skarpet, a jeśli już się na nie uprzesz, to staraj się, aby były krótkie i jak najmniej widoczne.

 

Pinroll chyba już na dobre zagościł na naszych ulicach i wielu mężczyzn zakochało się w tym luźnym, niezobowiązującym stylu. Jeśli chcesz wyglądać modnie, wcale nie musisz wydawać fortuny na ubrania światowych projektantów. Wystarczy wykorzystać stare ubrania i zastosować parę tricków, jak chociażby podwinięte nogawki, aby Twoja stylizacja wyglądała jak z pokazów mody.

 

Podwijanie to jednak nie lada wyzwanie. Zastosuj się do naszych porad i dodaj "pazura" swoim zwyczajnym spodniom!