Prasowanie to jedna z takich czynności, którą jedni kochają (ponoć działa to na nich relaksująco – szaleńcy!), a innych (zdecydowana większość społeczeństwa) doprowadza do szewskiej pasji. Kiedy jest się młodym i mieszka z rodzicami, problem prasowania raczej mało kogo dotyczy. Zakładamy jednak, nasz drogi Czytelniku, że opuściłeś już wygodne rodzinne gniazdko. Uświadomiłeś sobie też już zapewne, że schludny wygląd jest niezwykle istotny w codziennym życiu, a pociąga to za sobą konieczność prasowania ubrań. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Dorosłe życie wiąże się z dużą ilością obowiązków, które nie zawsze należą do przyjemnych.

Wszystkiego jednak można się nauczyć. Dziś bierzemy pod lupę prasowanie spodni męskich w kant. Przedstawimy parę zasad i sztuczek, które zrobią z Ciebie mistrza żelazka! Zapraszamy do lektury!

Sprawdź koniecznie symbole na metkach

Czy sprawdzasz metki na swoich ubraniach? Pewnie nie, jak większość z nas. Jest to jednak duży błąd, bo metki są źródłem cennych informacji na temat ubrań. Niestety nasza leniwa strona charakteru zazwyczaj przeważa, a potem cierpią na tym ulubione spodnie lub koszula. Wyrób sobie taki nawyk, aby przed wykonaniem pierwszego prania i prasowania nowego ubrania, przyjrzeć się uważnie symbolom na metce. Będziesz wiedział wtedy, jak prawidłowo pielęgnować swoją garderobę i nie zniszczyć jej podczas prania czy prasowania. Niektórych ubrań nie należy przykładowo w ogóle prasować, a jeszcze inne wymagają zastosowania pary wodnej.

Prasowanie spodni męskich krok po kroku

Prasowanie to tylko z pozoru takie proste zadanie. Nieodpowiednia temperatura może skutkować zniszczeniem odzieży. Niewłaściwa zaś kolejność prasowania poszczególnych elementów spodni sprawi, że źle się wyprasują. Jak zatem przeprowadzić całą operację prasowania, aby jej rezultaty były zadowalające? Zaraz krok po kroku wszystko wytłumaczymy!

Zanim przejdziesz do samej czynności prasowania, przygotuj deskę do prasowania, sprawdź czystość żelazka, wlej wodę destylowaną do zbiorniczka i nastaw właściwą temperaturę żelazka. Pamiętaj oczywiście o sprawdzeniu metki, o czym była już mowa wcześniej. Po wykonaniu tych wszystkich czynności przygotowawczych możemy zaczynać!

Ważna uwaga: kolejność wykonywania poszczególnych operacji ma ogromne znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia.

  1. Na początku przełóż spodnie na lewą stronę i rozłóż je starannie na desce do prasowania.
  2. Może wyda Ci się to mało logiczne, ale prasowanie spodni rozpoczynamy od tylnych i przednich kieszeni. Wyciągnij je na zewnątrz, ułóż tak, aby nie było żadnych zagięć i wyprasuj. Schowaj kieszenie z powrotem, upewniając się, że są prawidłowo rozciągnięte, by nie spowodować dodatkowych zagnieceń w trakcie prasowania pozostałych części.
  3. Kolejny krok to przeprasowanie miejsc wokół szwów, obszycia i rozporka.
  4. Zabieramy się teraz za pas. Wywiń spodnie i ze strony zewnętrznej przeprasuj pas oraz górną część spodni. Najlepiej jest nałożyć pas na koniec deski tak, aby nogawki mogły swobodnie zwisać na podłogę. Obracaj teraz spodnie dookoła deski, aż górna cześć spodni zostanie w całości przeprasowana. Aby uniknąć tworzenia się zagnieceń, trzymaj żelazko delikatnie tuż nad kieszeniami.
  5. Teraz przyszła pora na nogawki. Zacznij od złożenia spodni w kant i połóż je na desce. Jedną nogawkę unieś do góry w celu przeprasowania wewnętrznej strony nogawki, która znajduje się pod spodem. Przyłóż się porządnie do zadania i wyprasuj dokładnie każdy fragment. Następnie należy przekręcić spodnie w taki sposób, aby możliwie było wyprasowanie drugiej strony tej nogawki. Ważne jest, aby prasować blisko kantu, ale bez bezpośredniego dotykania go. Pozwoli to uniknąć nieestetycznego marszczenia się materiału.
  6. I dopiero po przejściu tych wszystkich powyższych etapów, możesz przejść do meritum, czyli utrwalenia kantu. Kant w męskich spodniach to coś zdecydowanie więcej niż tylko elegancki element ozdobny. Jego pionowo biegnąca linia wydłuża i wysmukla optycznie sylwetkę, podkreślające jednocześnie schludność stroju.

Kant najlepiej jest podkreślić przy wykorzystaniu pary. Przyłóż w tym celu żelazko z włączona funkcją parowania do krawędzi i przesuń je wzdłuż po całej długości nogawki.

Teraz zostało już tylko zawiesić wyprasowane spodnie na wieszaku i gotowe! Polecamy zakup specjalnych wieszaków, których drążki pokryte są antypoślizgowym materiałem, co zapobiega zsuwaniu się z nich spodni.

Pewne okoliczności wymagają od nas bardziej wyjściowego stroju. Eleganckie ubranie nie oznacza jednak tylko perfekcyjnego kroju, dobrze dobranych kolorów czy wysokiej jakości materiału. Nawet najwspanialsza stylizacja zrobi koszmarne wrażenie, jeśli nie zadbasz o detale jak wypastowane buty czy starannie wyprasowane spodnie. Spodnie w kant to taki atrybut męskiej elegancji.

Mamy nadzieję, że z naszymi poradami opanujesz sztukę prasowania do perfekcji. Wypada, abyś własne rzeczy prasował sam, nie licząc ciągle na ratunek ze strony żony, dziewczyny czy mamy. Z żelazkiem w ręku wcale nie będziesz mniej męski. Wierzymy w Ciebie – dasz radę! Powodzenia!