Pogoda zmienną jest – raz jest ciepło i przyjemnie, a raz wietrznie i zimno. Mogą też złapać Cię opady – mżawka, ulewa albo śnieg. Możesz kupić kilka kurtek i dopasowywać je do panującej za oknem aury. Jeśli jednak Twoja szafa pęka w szwach i nie pomieści dodatkowych modeli okryć wierzchnich, to warto postawić na coś bardziej uniwersalnego. Świetnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w tzw. kurtkę 3w1. Co czyni tę kurtkę wyjątkową? Zaraz Ci wszystko wyjaśnimy. Zapraszamy do lektury!

 

Kurtka męska 3w1 – co to takiego?

Dlaczego kurtka zwie się „3W1”, skoro są przecież tylko dwie warstwy? Nazwa nie odnosi się bowiem do liczby elementów, z których kurtka się składa. Trójka to liczba zastosowań kurtki, bo możemy ją nosić aż na 3 różne sposoby:

 • tylko warstwę wewnętrzną, czyli tzw. podpinkę, gdy zaczyna się robić chłodno, ale nie pada i nie ma mocnego wiatru;
 • tylko warstwę zewnętrzną, gdy jest wietrznie i deszczowo, ale jeszcze nie za zimno;
 • obie warstwy połączone razem, które uchronią nas przed umiarkowanym mrozem, ale też wiatrem, deszczem czy śniegiem.

Wybierając tę kurtkę, zyskujesz świetnie skompletowany zestaw na chłodne dni. Zaznaczamy jednak od razu, że nie jest to kurtka przeznaczona na bardzo duże mrozy. Idealna jest na późną jesień i umiarkowaną zimę.

 

Kurtka męska 3w1 – z czego się dokładnie składa?

 

Należy zacząć od tego, że każdy ubiór, który ma stanowić ochronę przed chłodem, opiera się na warstwach. Typowa kurtka zimowa składa się z warstwy zewnętrznej (hardshellowej), która ma chronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz warstwy wewnętrznej (termicznej) zapewniającej izolację przez chłodem. Czasami jest jeszcze dodatkowa, przyjemna dla skóry podszewka, która odprowadza wilgoć. Wszystkie warstwy są tu ze sobą zszyte na stałe. W kurtce 3w1 z kolei  zewnętrzna warstwa ochronna  jest oddzielona od wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej. Mogą być one połączone przy użyciu specjalnego zamka wewnętrznego, ale możesz też nosić obie warstwy zupełnie osobno, dopasowując swój strój do warunków panujących akurat w danym momencie na dworze.

 

Teraz poświęcimy kilka słów każdej z warstw kurtki 3w1:

 • Część zewnętrzna

Jest ona zazwyczaj samym hardshellem, który ma chronić przed warunkami atmosferycznymi. W tym celu stosuje się różnego typu membrany. Membrana  jest to specjalna siatka, która umożliwia odprowadzanie pary wodnej z naszego ciała na zewnątrz, a jednocześnie uniemożliwia przenikanie wody do wewnątrz. Najczęściej stosowane membrany to Gore-Tex, Texapore, H2No czy Hy-Went. Wszystkie one działają jednak mniej więcej na podobnej zasadzie, a nazwa zależy od producenta oraz wykorzystanej technologii.

 • Część wewnętrzna

Jest to podpinka wykonana z polaru, specjalnej sztucznej ociepliny lub też często puchowa. Istotne jest, aby była nie tylko miła w dotyku, ale by dawała też komfortowe ciepło. Warstwa wewnętrzna puchowa lub ze sztucznej ociepliny ma zdecydowanie lepszą termikę od tej polarowej. Wybierając kurtkę 3w1, zwróć koniecznie uwagę na wysoką jakość wykonania tej podpinki. Czasami zdarza się bowiem tak, że warstwa wewnętrzna jest tak nieestetyczna lub niewygodna, że nie nadaje się do noszenia osobno – a tym samym tracimy jedną z trzech funkcji kurtki 3w1. Sama podpinka nie zapewnia ochrony przed wiatrem czy deszczem, ale nadaje się wyśmienicie na zimniejsze dni bez opadów.

 

Kurtka męska 3w1 – na co zwrócić szczególną uwagę przy jej zakupie?

Liczy się nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność, dlatego zwróć uwagę na poniższe elementy, aby wybrać swego kurtkowego „mercedesa”:

 • Parametry membrany takie jak współczynnik wodoodporności i oddychalność – oczywiście im są one wyższe, tym lepiej;
 • Podklejone szwy – jest to ważne dla ochrony przed wiatrem i wodoszczelności. Szwy są bowiem z reguły najsłabszym punktem w konstrukcji całej kurtki i dlatego tak istotne jest to, aby były właściwie podklejone. Nawet materiał o najwyższych parametrach wodoszczelności na nic się zda, jeśli przeciekają szwy;
 • Krój – kurtka powinna pozwalać na swobodę ruchów, ale wskazane jest, by ściśle przylegała do ciała. Zbyt duży luz spowoduje bowiem utratę ciepła;
 • Kaptur – najlepszy jest taki z regulacją rozmiaru;
 • Rękawy – warto zwrócić uwagę, aby były profilowane, posiadały wywietrzniki pod pachami oraz mankiety na rzepy, umożliwiające perfekcyjne dopasowanie;
 • Zamek – dobrze jeśli jest laminowany, bo zapewnia to wysoką wodoszczelność;
 • Kieszenie – są one niezbędne w każdym elemencie garderoby, a ich ilość powinna być dostosowana do Twoich potrzeb. Dobrze też, jeśli są one zarówno w warstwie zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Niektórzy preferują też wyższe umiejscowienie kieszeni;
 • Elementy odblaskowe – zapewniają lepszą widoczność po zmroku, a tym samym większe bezpieczeństwo.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię o wyjątkowości kurtki 3w1. To chyba najbardziej uniwersalny model wśród kurtek męskich dostępnych obecnie na rynku. Jeszcze do niedawna wybór kurtki był niezwykle trudny: albo trzeba było kupić coś grubego na zimę, albo lekką kangurkę czy wiatrówkę. Te drugie świetnie chroniły od deszczu i wiatru, ale niestety już przy niższej temperaturze trzeba było zakładać pod nie ciepłą bluzę lub sweter. Z kolei zaś kurtki zimowe nie nadawały się do noszenia w przypadku wyższych temperatur. Kurtka męska 3w1 wydaje się zatem rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym na każdą pogodę.

Kurtki tego typu znajdziesz też oczywiście w ofercie naszego sklepu internetowego. Gwarantujemy świetną jakość i promocyjne ceny. Zapraszamy serdecznie do zakupów!